Kerti teendők ősszel
Mindig akad tennivaló egy kertben, de vannak olyan időszakok amikor kifejezetten oda kell figyelni, hogy minden szükséges feladatot ellássunk. Ilyen például a télre való felkészülés is, amelyről ebben a cikkünkben olvashatsz néhány magvas gondolatot.
Füvesített terület gondozása
Az aktív nyári tevékenységek során a talaj, vele együtt pedig a gyep is összetömörödik. Ezért felkészülve egy passzívabb időszakra érdemes elvégezni a szellőztetést, valamint a talaj lazítását. Ehhez nem kell bonyolult műveletre gondolni, mindössze egy vasvillára vagy egy gereblyére lesz szükség hozzá. Az első és legfontosabb feladat, hogy gyűjtsd össze a lehullott leveleket az udvarról! Mivel ezeket később felhasználhatod komposzthoz vagy a teleltetésnél, ezért gyűjtsd össze lombgyűjtő zsákokba!
A szellőztetés során a gereblyét erősen szúrd bele a talajba, majd óvatosan mozgasd előre és hátra. Így az összegubancolódott szálak kisimulnak és meggátolhatjuk a tövek elhalását. Ezt az egész gyepfelületen meg kell ismételni olyan módon, hogy mindig egy kicsivel arrébb-arrébb szúrjuk le a szerszámot. Az egyetlen szabály, hogy száraz talajon, csapadékmentes napon végezzük el a szellőztetést! Ha nincs erre idő ősszel, akkor tavasszal is nyugodtan elvégezheted.
Alternatív és kényelmesebb megoldás, ha mindezt gyepszellőztetővel csináljuk. Javasolnánk például a Makita gyepszellőztetőit, amik kedvező ár-érték arányt kínálnak. Könnyebben és gyorsabban végzel a feladattal, ha modernebb eszközöket használsz.
A fagyérzékenyek
Már most gondolni kell a nem fagytűrő növényekre! Annak ellenére, hogy bizonyos fákat, cserjéket, zöldségeket és virágokat el lehet ültetni ősszel, bizonyos nem áttelelő növényeket viszont biztonságba kell helyezni. A fiatalabb, ősszel ültetett díszfák, gyümölcsfák, cserjék törzsének földközeli részét úgy védheted meg, ha néhány centiméter magasan földet halmozol fel a fa törzse körül. A legtöbb virágfélét pedig átültetéssel lehet hozzásegíteni ahhoz, hogy túlélje a hideg telet. Kiemelendő, hogy minden ilyen művelet nagy odafigyelést igényel, a legjobb időszak pedig erre a csapadékos ősz, amikor a talaj nedvességtartalma magas, így könnyen megteremtheted az ideális körülményeket a növény számára az új helyen is.
Metszés és visszavágás
Sok növény esetében az ősz jelenti a visszavágás és a metszés időszakát is, amelyre szükség van ahhoz, hogy továbbra is esztétikusak és egészségesek maradjanak a kerted lakói. Amikor a cserjék ágai sárgulni és láthatóan öregedni kezdenek egyes részei, azokat ősszel mindenképpen el kell távolítani. Mikor visszavágja, a növény visszaszívja a nedveket és regenerálja magát, ellenkező esetben viszont elhalhat. Fontos, hogy ne vidd túlzásba a cserjék metszését, mégis legyél bátor, ha visszavágásról van szó.
Ha sövény öleli körbe a kerted vagy akár az egész telked, akkor itt az ideje ezt is visszavágni, ugyanis így tavasszal is teljes pompájában tündökölhet majd a térhatároló. Persze oda kell figyelni arra, hogy a felület maradjon egységes, ne legyen lyukas a sövény a visszavágást követően sem. E folyamat során az ágak közé hulló leveleket is szükséges eltávolítani, hogy megfelelő mennyiségű friss levegőhöz juthasson a növény!
Szeptember vége, október eleje a legalkalmasabb arra, hogy elvégezzük a gyümölcsfák metszését. A legtöbb gyümölcstermő esetében igaz az, hogy ha kimarad ez a folyamat, jó eséllyel kevés termésre számíthatunk és a fa akár fel is kopaszodhat.
A biztonság is szempont
Mindig használj olyan munkaruhát, amely speciális kialakításának köszönhetően meggátolja azt, hogy az első komolyabb mozdulatok után beleizzadj, de ugyanakkor a hidegtől is védjen. Az, hogy ezt a ruhadarabot egy nadrág, póló, overál, vagy bármilyen más típusú ruha formájában találod meg, az egyéni döntés kérdése. A megfelelő cipő is nagyon fontos! Lehetőleg vízhatlant válasszunk, legyen kényelmes és persze biztonságos. Fontos továbbá a kesztyű minősége is, amelynek fő ismérvei, hogy kopásálló, flexibilis, és remekül szellőzik. Ha ezek megvannak, garantáltan élvezetesebb lesz a kerti munka is.