Homlokzati állványok konkrétabban
Blogcikkünkben bemutatásra kerülnek a homlokzati állványok előnyei, valamint az általunk is forgalmazott termékek, így egy kis betekintést engedve a színfalak mögé.
A homlokzati állványok típusaitól függően különböző elemekből épülnek fel, különböző logikán alapul az összeszerelésük. A különböző típusok különböző előnyöket és hátrányokat kínálnak, viszont minden esetben cél, hogy minél gyorsabban felállíthatóak és elbonthatóak legyenek. A homlokzaton végzendő munkafelület egész területe megközelíthető segítségükkel, az időjárási viszontagságoktól egy viszonylag védett helyet hoz létre. A több emeletnek köszönhetően biztosítja a szintek közti gyors mozgást és munkavégzést.
Az alapanyagokat nézve beszélhetünk fém- és alumínium rendszerekről. Hazánkban és a környező országokban a fém a legelterjedtebb verzió. Egzotikusabb helyeken akár bambuszból felállított rendszerekkel is találkozhatunk. Senkit se tévesszen meg a látszat, mind közül ez igényli a legnagyobb szakértelmet, hiszen az alkotóelemek nem sztenderdeket követnek.
A fémből készült állványzatok különböző időtállóságúak lehetnek, attól függően, hogy horganyzottak - ezek tartósabbak -, vagy festve vannak. Ezen belül 3 csoportot különböztetünk meg: Cup-Lock és Ring-Lock, Tube-and-Coupler és keretes rendszerek.
Moduláris állványzatok (Cup-Lock és Ring-Lock)
Cup-Lock: 4 horizontális elem kapcsolódását teszi lehetővé egy pontban mindenféle kötőelem nélkül, egy egyszerű csatlakoztatási művelettel. A csatlakoztató egység két elemből áll (felső és alsó elem).
Ring-Lock: alapeleme maga a Ring-Lock (Rosette Connector). A csatlakoztatandó vízszintes elemeknek speciális feje van.
Tube-and-Coupler rendszerek
Lényegében csövekből és csatlakoztató elemekből épül fel, ezáltal nagyon rugalmas formák alakíthatók ki. Ennek megfelelően időigényes a felállítása. Előnye, hogy a vízszintes csövek a járólapokkal bármilyen magasságban elhelyezhetők és egymástól bármilyen távolságban. Felhasználási területe egyértelműen a nem megszokott formájú építmények állványozása, ahol nagy szabadságra van szükség az állványzat formáját tekintve.
Keretes állványrendszerek
Hegesztett állványkeretek képzik az alapján, amik átlós és horizontális korlátokkal (rudakkal) vannak megerősítve. A rendszerhez újabb és újabb állványkeretek hozzáépítésével oldalra és felfele is gyorsan növelhető a mérete. Felállítása nem igényel különösebb szakértelmet. Az előbbiek egyben hátrányát is okozzák, ami az, hogy bonyolult formákhoz nehéz igazítani. Az épületek nagy része azonban nem követ bonyolult formákat, ezért ez a rendszer a legkedveltebb és legelterjedtebb.
A keretes állványrendszer legfontosabb részei:
Állványpalló: Anyaga lucfenyő, melyek több lapból összesen 48 mm vastagságban kerülnek ragasztásra, így létrehozva a 48 mm vastag pallókat. A pallók 3-4 falapból készülnek, amelyek speciális ragasztóval vannak összeragasztva, amely ellenáll a rossz időjárási körülményeknek is. A vörös impregnálás megakadályozza a pallók penészesedését és rothadását. A pallók horganyzott végekkel vannak ellátva. Ezeknek a furatoknak a segítségével csatlakoztatható az állványkeretre. Hosszuk többnyire 2 és 3 méter között alakul. A fapalló alternatívájaként helyettesíthető acél és alumínium pallókkal.
Korlátrúd: Ezek az acélcsövek adják az állványzat stabilitását. Gyors rögzítést tesz lehetővé az önzáró forgócsapok segítségével, ezért a telepítéshez nincs szükség szerszámokra. Hosszuk az állványpallók hosszát követik, azzal megegyeznek.
Ajtós állványpalló: Alumínium vázra borított 12 mm-es vízálló, csúszásgátló és könnyű rétegelt lemezekkel alakítják ki ezeket az elemeket. Minimum akkora számban van rájuk szükség, ahány szintje van az állványzatnak.
Átlós merevítő: A korlátrúdhoz hasonlóan az állvány stabilitását biztosítja. Az összeszerelés az állvány külső részén történik a függőleges keret felső forgócsapjával. Az átló elrendezése garantálja a szerkezet függőleges stabilitását. Értelemszerűen ezek az állványrendszer leghosszabb elemei.
L-alakú korláttartó keret: A korlátrúd és az állványpalló rögzítéséhez szükséges a legfelső szinten.
Végoldali keretkorlát: Kettős oldalvédők és az állványpalló rögzítéséhez a legfelső állvány szinten.
Homlokkorlát: A legfelső szintet kivéve minden szint végein helyezkednek el. Elsődleges funkciója a leesésvédelem. Csatlakoztatása egyszerű, a forgótüske egyik oldalára csatlakoztatva és az ellenkező oldalhoz rögzítve már a helyén is van.
Menetorsós talp: Horganyzott acél, két ágú, szárnyas, központosító anyacsavarral ellátott állítható láb. Képes a szintkülönbségek kiegyenlítésére.
Állványkikötő: az állványok épülehez történő rögzítésének fontos eleme. A bilinccsel együtt ez az elem felelős azért, hogy az állvány az épület mellett maradjon, és ne dőljön el.
Fix bilincs: Derékszögű rögzítésre alkalmas. Megengedett terhelés egyszeres rögzítés esetén 9 kN, míg kétszeres rögzítés esetén 15 kN.
Mindezek mellett érdemes tudni, hogy a keretes állványrendszerek nem csak fa, de fémpallókkal is felszerelhetők. Talán elsőre úgy tűnhet, hogy az acélpalló időtállóbb megoldás, ráadásul az áruk sem sokkal magasabb, mint a fából készült társaiké, viszont bizonyos munkafolyamatoknál a fa előnyösebb. Általánosan elmondható, hogy az állványok leggyakoribb felhasználása a szigetelési munkálatok során történik, amikor is különböző anyagok könnyen rácseppenhetnek a pallóra. Ezt a fa pallóról sokkal egyszerűbben tudjuk eltávolítani, mint a fémről. E mellett a fém jobban át ismelegszik a forró nyári napokon, ami csökkentheti a komfortos munkavégzést. Ha pedig felmerülne, hogy vajon mennyire időtálló a fapalló, akkor íme két kép, ami 9 éve szabadban tárolt elemekről készült. Sem az eső, sem a hideg nem tudott kárt tenni benne. Csupán a nap fakította ki a színét.
Mi szól még az általunk forgalmazott állványrendszerek mellett?
- Egyéb rendszerekkel összehasonlítva rendkívül alacsony árak
- Egyszerű szerelés, szerszám és más segédeszköz nélkül
- Az acél alkatrészek horganyzottak, nem pedig festettek
- Gazdag elemválaszték készletről
- Rendkívül hosszú élettartam
Kompatibilitás:
- Rendszerszinten: Pletac SL 70
- Kiegészítők szintjén: Layher, RUX, ALFIX, Assco, SGB, Peri, Ringer, Altrad, Baumann, Graf, HAKI
Reméljük, hogy átláthatóbbá tudtuk tenni számodra az állványzatokról és a hozzá kapcsolódó alkatrészekről való tudnivalókat. Termékkínálatunkat pedig itt éred el: joszerszam.com, derigo.hu. További kérdés esetén várjuk megkeresésedet.