Művészi csavarok? Igen!
Talán mindenki találkozott már kötőelemekből készült szobrocskákkal. De mindenki képes lehet elkészíteni ezeket? Cikkünk elolvasása után minden bizonnyal a válasz „igen” lesz!
Először is inspirálódjunk! Az internet világában rengeteg ötletet találunk. Kezdésként nyugodtan használhatunk egy-egy képet „sablonként”, amíg kiforr a saját stílusunk és megszületnek a saját ötleteink.
Ha megvan az elgondolásunk, akkor vessük papírra egy méretarányos rajz formájában! Ezzel elmehetünk a hozzánk legközelebbi szerszámboltba, és az eladók segítségével kiválaszthatjuk a számunkra megfelelő alapanyagokat. Ezek lehetnek csavarok, anyák, alátétek, acélhuzalok vagy vékonyabb csövek.
Természetesen ezek illesztéséhez, megmunkálásához szükségünk lehet különböző hegesztő készülékekre és/vagy satura is. Egy megfelelő áruházban ezeket be tudjuk szerezni jó áron, ha esetleg még nem rendelkezünk velük.
1. A figuránk nagyságát a fő elem mérete fogja meghatározni, ehhez kell arányosan hozzáválogatni a többi alkotórészt.
2. A szobrokat ajánlott sík talpazatra hegeszteni, és érdemes posztóval bevonni, hogy a bútorokon se hagyjon nyomot.
3. Figyeljünk, hogy a hegesztési pontok ne legyenek túl látványosak, vagy ne felejtsük el őket lereszelni!
4. Minél karakteresebb egy figura, annál több hajlított elemre lehet szükségünk. Ezeket felhevítve a legkönnyebb formára hajlítani, de egy satu segítségével hidegen is megoldhatjuk.
5. A mozgás bizonyos fázisait megörökítő szobroknál - a stabilitás végett - nagy jelentőséggel bír a talpazat megfelelő kiválasztása, hogy a figura nehogy felboruljon a súly nem megfelelő eloszlása miatt.
6. A figurák végtagjához ajánlatosabb méretes huzalok vagy bognárszegek használata, mint például a csavarok vagy menetes rudaké. Ezek felülete előnyösebb a simaságuk végett, és formázásuk is könnyebb.
7. Ha hegesztés közben folyamatos varratokat hozunk létre, akkor azok mintája egy fatörzsre fog emlékeztetni.
8. Ha a szobrászkodás maga annyira nem is a mi világunk, de egyedi sakktáblát még nyugodtan készíthetünk. Ehhez a szükségünk lesz a gyalogokhoz például 6x25-ös csavarra és zártanyákra, a többi figurához pedig 12x70-es csavarokra és négyzetes-, koronás- és szemes csavarokra. Ezek elkészítéséhez tényleg csak a képzelet szabhat határt. Fontos nagy hangsúlyt fektetni a csiszolásra és a polírozásra. A sötét figurák színét olajos feketítéssel tudjuk megoldani.
9. Különböző méretű alátétekből áttört felületű tál is könnyű szerrel készíthető pontszerű varratokból. Kialakításához segítségünkre lehet egy régebbi zománcos tál, melynek a belsejébe helyezhetjük a kívánt formában az alátéteket.
10. Felületkezelés szempontjából csiszolhatjuk fényesre a végeredményt, vagy gépolajos beégetést is lehet alkalmazni. Ha a felhevült acél anyagokat olajba mártjuk, akkor a ráégő folyadéktól sötétbarna, vagy akár kékes-fekete árnyalatot is felvehet a hőfoktól függően.
Reméljük, hogy cikkünkkel sikerült mindenkit elindítani a kreativitás útján, és országszerte szebbnél-szebb csodák készülnek majd!