A szén-monoxid veszélyei
Az egyik legveszélyesebb dolog, amely a lakásodban leselkedik rád, az a szén-monoxid. Felettébb fontos óvintézkedéseket tenni ellene és időben észrevenni a testünk jelzéseit baj esetén.
Mi is az a szén-monoxid (CO)?
Első és talán a legfontosabb kérdés, hogy mi is az a szén-monoxid (CO). Sok hiedelemmel ellentétben tudni kell, hogy kis mennyiségben szinte mindig jelen van a levegőben: kibocsájtják a fűtési rendszerek, az autók, de még a cigaretta is. Amennyiben alacsony mennyiségben van jelen a levegőben, főként rosszullét, fejfájás formájában jelez a szervezetünk, nagyobb tételben viszont (zárt térben) akár halálhoz is vezethet. Ebből kifolyólag gyakran nevezik „Néma gyilkosnak”, ugyanis emberi érzékszervekkel nem észrevehető a jelenléte (színtelen, szagtalan, íztelen).
Veszélyforrások keletkezése
Általánosan elmondható, hogy minden olyan égési folyamatban keletkezik szén-monoxid (eltérő mennyiségben), melyben széntartalmú vegyületeket égetünk el (ilyen például a szén, földgáz, pb gáz, üzemanyag, fa, cigarettában lévő dohány).
A háztartáson belül számos olyan eszközzel találkozhatunk, melyek fosszilis tüzelőanyagokat használ el, ezáltal külön odafigyelést igényel:
- Gázzal működő
- kazán
- konvektor
- tűzhely
- főzőlap
- hősugárzó
- Fával, olajjal, stb. tüzelőanyaggal működő
- kandalló
- vegyestüzelésű kazán
- kerti grill
- Minden belsőégésű motorral működtetett gép
- motorkerékpár
- gépkocsi
- áramfejlesztő generátor
Ezeket végig olvasva láthatjuk, mennyi veszélyforrás leselkedhet ránk a saját otthonunkban is. Nagyon fontos ezen készülékek szakszerű üzembe helyezése és karbantartása, valamint rendeltetésszerű használata. Továbbá szintén nélkülözhetetlen, hogy figyeljünk a saját testünk reakcióira is, mely baj esetén jelez.
Testünk jelzései
Egy enyhe, mérsékelt mérgezés esetében szembesülhetünk fejfájással, szédüléssel, hányingerrel, hastáji fájdalom. A tünetek erősödésével párhuzamosan növekszik a mérgezés súlyosbodása is: emlékezetvesztés, átmeneti látászavar; majd végső esetben halál, mint végkifejlet.
Az alábbi táblázatban a szén-monoxid hatásait láthatjuk súlyosságtól függően:
Szén-monoxid koncentráció |
Emberi szervezetre kifejtett hatás |
200 ppm |
2-3 óra tartózkodás után fejfájást okoz |
400 ppm |
1-2 óra után fejfájás, rosszullét, hányinger |
800 ppm |
45 perc után fejfájás és rosszullét |
1600 ppm |
20 perc után eszméletvesztés, 2 óra után halál |
3200 ppm |
5-10 perc után eszméletvesztés, 30 perc után halál |
6400 ppm |
1-2 perc után eszméletvesztés, 10-15 perc után halál |
12800 ppm |
1-3 percen belül beáll a halál |
A szén-monoxid koncentrációt általában ppm-ben adják meg (parts per million), amely azt mutatja, hogy egymillió levegőmolekulában hány CO molekula van.
Az egészségügyi határérték 4-9 ppm szén-monoxid tartalom körül mozog, mint megengedett levegőszennyezettségként.
Összességébe tudnunk kell, hogy kis mennyiségben elviselhető a jelenléte a CO-nak, ellenben komoly következményekkel jár, ha felhalmozódik az emberi szervezetben. E végett fontos fontolóra venni egy szén-monoxid jelzőkészülék beszerzését, ugyanis egy megfelelően kiválasztott konstrukció kellően fel tudja ezt is mérni.
Készülék kiválasztása
A kiválasztás során ajánlott olyan alternatívát választani, amely nem jelez már a szén-monoxid legkisebb összetételénél, ugyanis ebben az esetben pontatlan lehet a mérés. Ilyenkor a szén-monoxid mérgezés szempontjából irreleváns riasztásokat – cigaretta füst -- is lead a készülék, és egy idő után egy tényleges vészhelyzet esetén nem kezelnénk kellő komolysággal.
A tökéletes hely kiválasztása
A kiválasztás helye ugyanolyan fontos, mint a megfelelő készülék kiválasztása.
Fontos tudni, hogy a szén-monoxid a hiedelemmel ellentétben nem lefele száll a levegőben, hanem felfele!
- Falra rögzítés esetében tehát az ablak és az ajtó felső élénél legyen magasabban (ne kapjon fals eredményt egy-egy légáramlat következtében), mind amellett legalább 15 cm-rel a mennyezet alatt.
- Plafonra szereléskor ajánlott minden faltól a min. 30 cm távolságot tartani, valamint lejtő mennyezet esetén a legmagasabb pontjára tenni
- Célszerű a potenciális szén-monoxid forrás közelébe elhelyezni, de tartani az 1-3 méter távolságot tőle
- Hálószobában és más egyéb helyiségekben, ahol minimális lehet a mérgezés lehetősége, fontos olyan helyre helyezni a készüléket, ahol a helyiségben tartózkodók levegőt vesznek. Konkrét példát véve a hálószobában mindenképp az ágy magassága az ajánlott.
Riasztás esetén a teendők
Riasztás esetén sose vond kétségbe a jelzést!
- Nyisd ki az ablakot
- Kapcsold ki a használt készüléket, mely a probléma forrása lehet és ne is kapcsold vissza, amíg szakemberrel át nem vizsgáltattad
- Senki se maradjon a lakásban, mindenki menjen ki a szabad levegőre
- Tűz esetén ne próbáld meg eloltani, mert a CO mérgezés miatt elvesztheted az eszméletedet és az emberi élet mindennél fontosabb
- Ha a fentebb említett tünetek közül bármit is érzékelsz magadon, feltétel nélkül fordulj orvoshoz