Üvegházhatás kertünkben
Az üvegház egy rendkívül praktikus, helytakarékos ötlet, melyért növényeink hálásak lesznek nekünk az év minden napján!
Most áttekintjük, milyen alternatívák is vannak az elkészítésére!
Egy üvegház télen-nyáron nagy segítségünkre lehet a virág- és zöldségtermelés során, legyen szó átteleltetésről vagy magáról a termesztésről.
Most áttekintjük, milyen alternatívák is vannak az elkészítésére!
Első sorban el kell döntenünk, hogy elkészíttetjük egy szakemberrel vagy mi magunk készítjük el. Ez utóbbi esetben néhány további dolog vetődik fel:
- szerezzünk-e be egy összeszerelhető típust, melynél csak az alapozás a dolgunk, vagy
- teljes mértékben mi magunk szeretnénk-e kivitelezni, és saját képünkre formálni.
Akármelyik módot választjuk, fontos a hely és a tájolás kiválasztása. Törekedjünk arra, hogy legalább egy oldalról szélvédett helyre telepítsük – lehetőleg északi oldal legyen védve -, valamint déli tájolású legyen.
Ha megvan a helye és a szükséges mérete, akkor az alapozás a következő elengedhetetlen tényező. Fontos stabilnak maradnia az időjárási viszontagságokkal szemben, továbbá hőszigetelés szempontjából sem egy utolsó kritérium. Erre a legjobb megoldás a beton, mely köztudottan napközben magába szívja a meleget, majd éjszaka kinyomja azt magából. Ezzel is elősegítjük a természetes fűtést az üvegházban.
Nagyon fontos, hogy nem szabad a projekt ezen részén spórolni, ugyanis később megbosszulja magát!
Legalább annyira fontos a masszív és strapabíró szerkezet, mint a megfelelő alapzat. Ha mindezekkel megvagyunk, jöhet az üveg vagy polikarbonát behelyezése. Lényeges szempont a választás során, hogy milyen célra is hozzuk létre az üvegházat: az üveg több fényt ereszt be, de kevésbé jó a hőtartó képessége, a polikarbonát pedig kevesebb fényt ereszt be, de jobban tartja a hőt.
Költséghatékony megoldásként használhatunk erre a célra régi üvegablakokat, ezzel díszítve és védve környezetünket!
Elemi fontossággal bír a szellőztetés a nyári, és a fűtés a téli hónapokban, valamint az öntözés az év minden szakaszában.
Szellőztetést könnyedén megoldhatjuk különböző helyeken elhelyezett szellőzőnyílásokkal, vagy akár nyitható tetőablakokkal, ugyanis nyáron könnyedén megemelkedhet a hőmérséklet és a páratartalom olyan szintre, ami már károsítja növényeinket.
Öntözéshez a legjobb megoldást továbbra is a csepegtetős rendszerek jelentik, melyek rögtön a növényzet gyökeréhez juttatja el a vizet.
Fűtéshez több alternatíva is rendelkezésünkre áll:
- Alapozhatunk részben a passzív napenergiára is, mely körülbelül ugyanúgy működik, mint a bolygónkat körülvevő üvegházhatás. Besugárzik a hő az üvegpaneleken keresztül, viszont onnan már csak visszaverődni tud, kijutni nem igazán.
- Helyezzünk minél több hőtartó tárgyat az üvegházba. Lehetnek ezek akár kavicsok, téglák, farönkök vagy agyagból készült cserepek/dísztárgyak.
- Ha zöldségeket szeretnénk termeszteni télen, érdemes lehet magaságyásokba ültetni palántáinkat, védve őket a talaj felől érkező hidegtől. Ugyanezen elv mentén, ha teleltetni szeretnénk virágainkat, célszerű polcokra helyezni őket, nem pedig a földre. Ráadásul így több is elférhet egyszerre bent.
- Megfelelő szigetelés mellett vezethetünk be elektromos fűtőberendezést, mely garantálja a megfelelő hőfokot. Ha nem adott a megfelelő szigetelés, akkor folyamatosan menni fog a fűtőtest, mely lényegesen meg tudja emelni a villanyszámlát! Minimális hátránya, hogy szárítja a levegőt, amire érdemes megfelelő figyelmet fordítani.
- Az olajfűtés hasonló módon működik, mint az elektromos társa, ellenben költséghatékonyabb, így érdemesebb lehet egy felhősebb éghajlaton inkább erre a módszerre beruházni.
Mindezek mellett az üvegház egy rendkívül praktikus, helytakarékos ötlet, melyért növényeink hálásak lesznek nekünk az év minden napján!